Søk etter representanter, saker, partier, komiteer og budsjettkapitler
Lurøy kommune får mer fra staten per innbygger enn snittet. Med skatten regnet med har kommunen 1,7 ganger så mye per innbygger som snittet.
Til Lurøy kommune, fri bruk
240,4 mill. kr
156,2 mill. kr fra staten og 84,1 mill. kr i skatt (anslått). Kommunestyret bestemmer selv bruken.
125 394 kr per innbygger · snitt 75 491 kr
Fra Nav til folk i Lurøy
261,8 mill. kr
Pensjon, sykepenger, barnetrygd og annet, rett til hver enkelt.
136 571 kr per innbygger · snitt 119 037 kr
55,5 % av befolkningen fikk noe (landet 50,8 %).
Kilder: Grønt hefte, regjeringen.no, NAV Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/1834, hentet 4. november 2026. Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Tilskudd som må brukes til bestemte ting, er ikke med. Per innbygger: beløpet delt på 1 917 innbyggere i Lurøy og 5 571 741 i landet. Kommunevisningen bruker kroner per innbygger, uten prisjustering. Nevneren er Kommunal- og distriktsdepartementets innbyggertall i beregningen av rammetilskuddet for samme kommune og år. Det er ikke folkemengden fra SSB 06913, fordi teller og nevner her skal komme fra den samme fordelingsberegningen. «Fri bruk» er kommunens frie inntekter: rammetilskuddet (Grønt hefte, tabell 1-K) pluss departementets skatteanslag fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn i skatt. Snittet er summen for alle kommunene delt på innbyggerne deres. Rammetilskuddet alene er 81 498 kr per innbygger mot 33 350 kr i snitt (185 817 779 000 kr ÷ 5 571 741, summen av de 357 kommuneradene); 623,5 mill. kr på «Skjøn fordelt gj. året» og «Prosjektskjøn, forskot m.m.» er ikke fordelt på kommuner og er ikke med. Nav-andelen er Navs egen kolonne «Andel av befolkning», med Navs eget innbyggertall.
19 av 357 kommuner fikk mer i rammetilskudd per innbygger. Staten regner at tjenestene i Lurøy koster 61,3 % mer per innbygger enn snittet, blant annet ut fra alder og hvor spredt folk bor. Statens snitt for tjenestene er 71 672 kr per innbygger, så får kommunen 43 902 kr ekstra per innbygger.
| Kroner per innbygger | Lurøy | Snitt |
|---|---|---|
| Likt for alle kommuner | 31 470 | 31 470 |
| Tillegg: tjenestene regnes dyrere | +43 902 | 0 |
| Andre tilskudd og trekkLurøy: tilskudd med særskilt fordeling +3 032, distriktstilskudd Nord-Norge +2 062, elever i private og statlige skoler +1 153, inntektsgaranti −121Snittet: mest tilskudd med særskilt fordeling +1 058 og distriktstilskudd Nord-Norge +462 | +6 126 | +1 880 |
| Rammetilskudd | 81 498 | 33 350 |
| Skatt (anslått) | +43 896 | +42 141 |
| Til sammen | 125 394 | 75 491 |
For 2026 er Lurøy tildelt 169,5 mill. kr fra staten, 8,5 % mer enn i 2025 (alle kommunene: 9,1 % mer). Prisveksten er ikke trukket fra.
Kilder: regjeringen.no, Grønt hefte regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/1834, hentet 4. november 2026. Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. Departementets egen utregning for Lurøy. Plassen gjelder rammetilskudd per innbygger blant 357 kommuner. «Likt for alle» er 31 470 kr per innbygger før omfordeling. «Tillegg: tjenestene regnes dyrere» er utgiftsutjevningen, regnet ut fra behovsindeksen (1,6125, landet = 1) og av hele det beregnede utgiftsbehovet på 71 672 kr per innbygger, ikke bare av tilskuddet. «Andre tilskudd og trekk» er korreksjonsordningen for elever i statlige og private skoler (+2,2 mill. kr), tilskudd med særskilt fordeling (+5,8 mill. kr), inntektsgarantiordningen (−232 294 kr), distriktstilskudd nord-norge (+4,0 mill. kr). «Til sammen» er kommunens frie inntekter: rammetilskudd pluss departementets skatteanslag (84,1 mill. kr). Skatten er anslaget fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn. Snittet er summen for alle 357 kommuner delt på innbyggerne deres. Endringen til 2026: (169 537 000 − 156 231 000) ÷ 156 231 000; alle kommunene: (202 780 585 000 − 185 817 779 000) ÷ 185 817 779 000, summen av kommuneradene i tabell 1-K.
Pengene går rett til hver enkelt, ikke til kommunen. Størst forskjell er pensjoner: 26,1 % av befolkningen fikk noe herfra, mot 19,4 % i landet. De som fikk, fikk i snitt 291 600 kr (landet 303 300 kr).
Kroner per innbygger, delt på alle som bor der, også de som ikke fikk noe. Streken er snittet for landet.
18 387 kr over snittet (59 352 kr) · 26,1 % av befolkningen fikk (landet 19,4 %)
1 450 kr over snittet (48 306 kr) · 36,5 % av befolkningen 18–66 år fikk (landet 36,1 %)
2 272 kr under snittet (10 510 kr) · 11,6 % av befolkningen fikk (landet 13,9 %)
32 kr under snittet (870 kr)
Kilde: NAV Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Summert per bostedskommune; ingen enkeltperson er identifisert. Utbetalt i Lurøy: arbeidsliv og sykdom 95,4 mill. kr til 423 mottakere, barn og foreldre 15,8 mill. kr til 227 mottakere, pensjoner 149,0 mill. kr til 511 mottakere. «Andre ytelser» er Navs «I alt» minus de tre gruppene: 261 805 769 kr − 95 381 823 kr − 15 791 897 kr − 149 025 021 kr = 1 607 028 kr. Snittet er landets utbetalinger delt på 5 571 741 innbyggere. Andelene er Navs egne kolonner («Andel av befolkning 18-66», «Andel av befolkning») og har ikke alle samme nevner. Mottakerne i gruppene er til sammen 1 161, mot 1 085 i Navs «I alt»: samme person kan stå i flere grupper. Lisens: CC BY 4.0.
Størst forskjell fra snittet per innbygger: sosialtjenester (2 829 kr mindre) og helse og omsorg (21 667 kr mer). Behovene er ulike, så det sier ikke alene hvor gode tjenestene er.
Kroner per innbygger etter at gebyrer og andre inntekter på tjenesten er trukket fra. Største tjenester i landet først. Streken er snittet for landet.
21 667 kr over snittet (32 866 kr)
12 077 kr over snittet (18 726 kr)
434 kr over snittet (12 114 kr)
2 829 kr under snittet (5 634 kr)
13 063 kr over snittet (5 408 kr)
1 272 kr over snittet (3 403 kr)
1 698 kr under snittet (3 205 kr)
2 984 kr over snittet (1 308 kr)
163 kr under snittet (1 194 kr)
Kilde: SSB SSB, KOSTRA-tabell 12362 (kommunekonsern), hentet 4. november 2026. SSBs «Netto driftsutgifter på funksjon/tjenesteområde», beløp per innbygger, slik SSB oppgir dem. Radene er de ni største tjenesteområdene på landsbasis når Eiendomsforvaltning holdes utenfor, i samme rekkefølge for alle kommuner. Funksjonene 121, 130, 221, 222, 261, 381 og 386 i Eiendomsforvaltning (FGK6a) inngår også i Administrasjon, kommune (FGK1b), i gruppering FGK7 Barnehage, i gruppering FGK8 Grunnskolesektor og i gruppering FGK2 Kultursektoren. SSB oppdaterte tabellen 15. juni 2026. Lisens: CC BY 4.0.