Søk etter representanter, saker, partier, komiteer og budsjettkapitler
Høylandet kommune får mer fra staten per innbygger enn snittet. Med skatten regnet med har kommunen 47,6 % mer per innbygger enn snittet.
Til Høylandet kommune, fri bruk
136,2 mill. kr
87,4 mill. kr fra staten og 48,9 mill. kr i skatt (anslått). Kommunestyret bestemmer selv bruken.
111 459 kr per innbygger · snitt 75 491 kr
Fra Nav til folk i Høylandet
155,6 mill. kr
Pensjon, sykepenger, barnetrygd og annet, rett til hver enkelt.
127 324 kr per innbygger · snitt 119 037 kr
54,4 % av befolkningen fikk noe (landet 50,8 %).
Kilder: Grønt hefte, regjeringen.no, NAV Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/5046, hentet 4. november 2026. Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Tilskudd som må brukes til bestemte ting, er ikke med. Per innbygger: beløpet delt på 1 222 innbyggere i Høylandet og 5 571 741 i landet. Kommunevisningen bruker kroner per innbygger, uten prisjustering. Nevneren er Kommunal- og distriktsdepartementets innbyggertall i beregningen av rammetilskuddet for samme kommune og år. Det er ikke folkemengden fra SSB 06913, fordi teller og nevner her skal komme fra den samme fordelingsberegningen. «Fri bruk» er kommunens frie inntekter: rammetilskuddet (Grønt hefte, tabell 1-K) pluss departementets skatteanslag fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn i skatt. Snittet er summen for alle kommunene delt på innbyggerne deres. Rammetilskuddet alene er 71 484 kr per innbygger mot 33 350 kr i snitt (185 817 779 000 kr ÷ 5 571 741, summen av de 357 kommuneradene); 623,5 mill. kr på «Skjøn fordelt gj. året» og «Prosjektskjøn, forskot m.m.» er ikke fordelt på kommuner og er ikke med. Nav-andelen er Navs egen kolonne «Andel av befolkning», med Navs eget innbyggertall.
27 av 357 kommuner fikk mer i rammetilskudd per innbygger. Staten regner at tjenestene i Høylandet koster 35,2 % mer per innbygger enn snittet, blant annet ut fra alder og hvor spredt folk bor. Statens snitt for tjenestene er 71 672 kr per innbygger, så får kommunen 25 211 kr ekstra per innbygger.
| Kroner per innbygger | Høylandet | Snitt |
|---|---|---|
| Likt for alle kommuner | 31 470 | 31 470 |
| Tillegg: tjenestene regnes dyrere | +25 211 | 0 |
| Andre tilskudd og trekkHøylandet: distriktstilskudd Nord-Norge +7 655, tilskudd med særskilt fordeling +4 618, inntektsgaranti +1 563, elever i private og statlige skoler +967Snittet: mest tilskudd med særskilt fordeling +1 058 og distriktstilskudd Nord-Norge +462 | +14 803 | +1 880 |
| Rammetilskudd | 71 484 | 33 350 |
| Skatt (anslått) | +39 975 | +42 141 |
| Til sammen | 111 459 | 75 491 |
For 2026 er Høylandet tildelt 92,7 mill. kr fra staten, 6,1 % mer enn i 2025 (alle kommunene: 9,1 % mer). Prisveksten er ikke trukket fra.
Kilder: regjeringen.no, Grønt hefte regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/5046, hentet 4. november 2026. Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. Departementets egen utregning for Høylandet. Plassen gjelder rammetilskudd per innbygger blant 357 kommuner. «Likt for alle» er 31 470 kr per innbygger før omfordeling. «Tillegg: tjenestene regnes dyrere» er utgiftsutjevningen, regnet ut fra behovsindeksen (1,3518, landet = 1) og av hele det beregnede utgiftsbehovet på 71 672 kr per innbygger, ikke bare av tilskuddet. «Andre tilskudd og trekk» er korreksjonsordningen for elever i statlige og private skoler (+1,2 mill. kr), tilskudd med særskilt fordeling (+5,6 mill. kr), inntektsgarantiordningen (+1,9 mill. kr), distriktstilskudd nord-norge (+9,4 mill. kr). «Til sammen» er kommunens frie inntekter: rammetilskudd pluss departementets skatteanslag (48,9 mill. kr). Skatten er anslaget fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn. Snittet er summen for alle 357 kommuner delt på innbyggerne deres. Endringen til 2026: (92 714 000 − 87 353 000) ÷ 87 353 000; alle kommunene: (202 780 585 000 − 185 817 779 000) ÷ 185 817 779 000, summen av kommuneradene i tabell 1-K.
Pengene går rett til hver enkelt, ikke til kommunen. Størst forskjell er pensjoner: 27,1 % av befolkningen fikk noe herfra, mot 19,4 % i landet. De som fikk, fikk i snitt 289 600 kr (landet 303 300 kr).
Kroner per innbygger, delt på alle som bor der, også de som ikke fikk noe. Streken er snittet for landet.
19 558 kr over snittet (59 352 kr) · 27,1 % av befolkningen fikk (landet 19,4 %)
9 009 kr under snittet (48 306 kr) · 33,9 % av befolkningen 18–66 år fikk (landet 36,1 %)
2 553 kr under snittet (10 510 kr) · 12,6 % av befolkningen fikk (landet 13,9 %)
291 kr over snittet (870 kr)
Kilde: NAV Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Summert per bostedskommune; ingen enkeltperson er identifisert. Utbetalt i Høylandet: arbeidsliv og sykdom 48,0 mill. kr til 231 mottakere, barn og foreldre 9,7 mill. kr til 154 mottakere, pensjoner 96,4 mill. kr til 333 mottakere. «Andre ytelser» er Navs «I alt» minus de tre gruppene: 155 589 794 kr − 48 020 519 kr − 9 723 016 kr − 96 427 501 kr = 1 418 758 kr. Snittet er landets utbetalinger delt på 5 571 741 innbyggere. Andelene er Navs egne kolonner («Andel av befolkning 18-66», «Andel av befolkning») og har ikke alle samme nevner. Mottakerne i gruppene er til sammen 718, mot 668 i Navs «I alt»: samme person kan stå i flere grupper. Lisens: CC BY 4.0.
Størst forskjell fra snittet per innbygger: barnehage (1 609 kr mindre) og helse og omsorg (15 088 kr mer). Behovene er ulike, så det sier ikke alene hvor gode tjenestene er.
Kroner per innbygger etter at gebyrer og andre inntekter på tjenesten er trukket fra. Største tjenester i landet først. Streken er snittet for landet.
15 088 kr over snittet (32 866 kr)
7 633 kr over snittet (18 726 kr)
1 609 kr under snittet (12 114 kr)
5 903 kr over snittet (5 634 kr)
12 845 kr over snittet (5 408 kr)
3 227 kr over snittet (3 403 kr)
1 306 kr over snittet (3 205 kr)
1 622 kr over snittet (1 308 kr)
72 kr under snittet (1 194 kr)
Kilde: SSB SSB, KOSTRA-tabell 12362 (kommunekonsern), hentet 4. november 2026. SSBs «Netto driftsutgifter på funksjon/tjenesteområde», beløp per innbygger, slik SSB oppgir dem. Radene er de ni største tjenesteområdene på landsbasis når Eiendomsforvaltning holdes utenfor, i samme rekkefølge for alle kommuner. Funksjonene 121, 130, 221, 222, 261, 381 og 386 i Eiendomsforvaltning (FGK6a) inngår også i Administrasjon, kommune (FGK1b), i gruppering FGK7 Barnehage, i gruppering FGK8 Grunnskolesektor og i gruppering FGK2 Kultursektoren. SSB oppdaterte tabellen 15. juni 2026. Lisens: CC BY 4.0.