Søk etter representanter, saker, partier, komiteer og budsjettkapitler
Hurdal kommune får mer fra staten per innbygger enn snittet. Med skatten regnet med har kommunen 9,1 % mer per innbygger enn snittet.
Til Hurdal kommune, fri bruk
248,3 mill. kr
126,4 mill. kr fra staten og 121,9 mill. kr i skatt (anslått). Kommunestyret bestemmer selv bruken.
82 397 kr per innbygger · snitt 75 491 kr
Fra Nav til folk i Hurdal
423,1 mill. kr
Pensjon, sykepenger, barnetrygd og annet, rett til hver enkelt.
140 375 kr per innbygger · snitt 119 037 kr
57,4 % av befolkningen fikk noe (landet 50,8 %).
Kilder: Grønt hefte, regjeringen.no, NAV Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/3242, hentet 4. november 2026. Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Tilskudd som må brukes til bestemte ting, er ikke med. Per innbygger: beløpet delt på 3 014 innbyggere i Hurdal og 5 571 741 i landet. Kommunevisningen bruker kroner per innbygger, uten prisjustering. Nevneren er Kommunal- og distriktsdepartementets innbyggertall i beregningen av rammetilskuddet for samme kommune og år. Det er ikke folkemengden fra SSB 06913, fordi teller og nevner her skal komme fra den samme fordelingsberegningen. «Fri bruk» er kommunens frie inntekter: rammetilskuddet (Grønt hefte, tabell 1-K) pluss departementets skatteanslag fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn i skatt. Snittet er summen for alle kommunene delt på innbyggerne deres. Rammetilskuddet alene er 41 936 kr per innbygger mot 33 350 kr i snitt (185 817 779 000 kr ÷ 5 571 741, summen av de 357 kommuneradene); 623,5 mill. kr på «Skjøn fordelt gj. året» og «Prosjektskjøn, forskot m.m.» er ikke fordelt på kommuner og er ikke med. Nav-andelen er Navs egen kolonne «Andel av befolkning», med Navs eget innbyggertall.
179 av 357 kommuner fikk mer i rammetilskudd per innbygger. Staten regner at tjenestene i Hurdal koster 13,2 % mer per innbygger enn snittet, blant annet ut fra alder og hvor spredt folk bor. Statens snitt for tjenestene er 71 672 kr per innbygger, så får kommunen 9 492 kr ekstra per innbygger.
| Kroner per innbygger | Hurdal | Snitt |
|---|---|---|
| Likt for alle kommuner | 31 470 | 31 470 |
| Tillegg: tjenestene regnes dyrere | +9 492 | 0 |
| Andre tilskudd og trekkHurdal: distriktstilskudd Sør-Norge +1 127, elever i private og statlige skoler −913, tilskudd med særskilt fordeling +429, skjønnstilskudd +232, veksttilskudd +219, inntektsgaranti −121Snittet: mest tilskudd med særskilt fordeling +1 058 og distriktstilskudd Nord-Norge +462 | +974 | +1 880 |
| Rammetilskudd | 41 936 | 33 350 |
| Skatt (anslått) | +40 461 | +42 141 |
| Til sammen | 82 397 | 75 491 |
For 2026 er Hurdal tildelt 141,0 mill. kr fra staten, 11,5 % mer enn i 2025 (alle kommunene: 9,1 % mer). Prisveksten er ikke trukket fra.
Kilder: regjeringen.no, Grønt hefte regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/3242, hentet 4. november 2026. Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. Departementets egen utregning for Hurdal. Plassen gjelder rammetilskudd per innbygger blant 357 kommuner. «Likt for alle» er 31 470 kr per innbygger før omfordeling. «Tillegg: tjenestene regnes dyrere» er utgiftsutjevningen, regnet ut fra behovsindeksen (1,1324, landet = 1) og av hele det beregnede utgiftsbehovet på 71 672 kr per innbygger, ikke bare av tilskuddet. «Andre tilskudd og trekk» er korreksjonsordningen for elever i statlige og private skoler (−2,8 mill. kr), tilskudd med særskilt fordeling (+1,3 mill. kr), inntektsgarantiordningen (−365 224 kr), veksttilskudd (+660 000 kr), distriktstilskudd sør-norge (+3,4 mill. kr), skjønnstilskudd (+700 000 kr). «Til sammen» er kommunens frie inntekter: rammetilskudd pluss departementets skatteanslag (121,9 mill. kr). Skatten er anslaget fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn. Snittet er summen for alle 357 kommuner delt på innbyggerne deres. Endringen til 2026: (140 954 000 − 126 396 000) ÷ 126 396 000; alle kommunene: (202 780 585 000 − 185 817 779 000) ÷ 185 817 779 000, summen av kommuneradene i tabell 1-K.
Pengene går rett til hver enkelt, ikke til kommunen. Størst forskjell er arbeidsliv og sykdom: 44,2 % av befolkningen 18–66 år fikk noe herfra, mot 36,1 % i landet. De som fikk, fikk i snitt 228 400 kr (landet 210 000 kr).
Kroner per innbygger, delt på alle som bor der, også de som ikke fikk noe. Streken er snittet for landet.
9 190 kr over snittet (59 352 kr) · 23,2 % av befolkningen fikk (landet 19,4 %)
13 385 kr over snittet (48 306 kr) · 44,2 % av befolkningen 18–66 år fikk (landet 36,1 %)
1 135 kr under snittet (10 510 kr) · 14,2 % av befolkningen fikk (landet 13,9 %)
103 kr under snittet (870 kr)
Kilde: NAV Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Summert per bostedskommune; ingen enkeltperson er identifisert. Utbetalt i Hurdal: arbeidsliv og sykdom 185,9 mill. kr til 814 mottakere, barn og foreldre 28,3 mill. kr til 434 mottakere, pensjoner 206,6 mill. kr til 709 mottakere. «Andre ytelser» er Navs «I alt» minus de tre gruppene: 423 090 257 kr − 185 937 119 kr − 28 256 301 kr − 206 586 012 kr = 2 310 825 kr. Snittet er landets utbetalinger delt på 5 571 741 innbyggere. Andelene er Navs egne kolonner («Andel av befolkning 18-66», «Andel av befolkning») og har ikke alle samme nevner. Mottakerne i gruppene er til sammen 1 957, mot 1 756 i Navs «I alt»: samme person kan stå i flere grupper. Lisens: CC BY 4.0.
Størst forskjell fra snittet per innbygger: barnehage (977 kr mindre) og administrasjon (2 771 kr mer). Behovene er ulike, så det sier ikke alene hvor gode tjenestene er.
Kroner per innbygger etter at gebyrer og andre inntekter på tjenesten er trukket fra. Største tjenester i landet først. Streken er snittet for landet.
Omtrent som snittet (32 866 kr)
Omtrent som snittet (18 726 kr)
977 kr under snittet (12 114 kr)
528 kr over snittet (5 634 kr)
2 771 kr over snittet (5 408 kr)
667 kr under snittet (3 403 kr)
1 132 kr over snittet (3 205 kr)
122 kr under snittet (1 308 kr)
684 kr over snittet (1 194 kr)
Kilde: SSB SSB, KOSTRA-tabell 12362 (kommunekonsern), hentet 4. november 2026. SSBs «Netto driftsutgifter på funksjon/tjenesteområde», beløp per innbygger, slik SSB oppgir dem. Radene er de ni største tjenesteområdene på landsbasis når Eiendomsforvaltning holdes utenfor, i samme rekkefølge for alle kommuner. Funksjonene 121, 130, 221, 222, 261, 381 og 386 i Eiendomsforvaltning (FGK6a) inngår også i Administrasjon, kommune (FGK1b), i gruppering FGK7 Barnehage, i gruppering FGK8 Grunnskolesektor og i gruppering FGK2 Kultursektoren. SSB oppdaterte tabellen 15. juni 2026. Lisens: CC BY 4.0.