Søk etter representanter, saker, partier, komiteer og budsjettkapitler
Ørsta kommune får mer fra staten per innbygger enn snittet. Med skatten regnet med har kommunen 1,0 % mer per innbygger enn snittet.
Til Ørsta kommune, fri bruk
840,7 mill. kr
400,6 mill. kr fra staten og 440,1 mill. kr i skatt (anslått). Kommunestyret bestemmer selv bruken.
76 231 kr per innbygger · snitt 75 491 kr
Fra Nav til folk i Ørsta
1,4 mrd. kr
Pensjon, sykepenger, barnetrygd og annet, rett til hver enkelt.
126 602 kr per innbygger · snitt 119 037 kr
54,7 % av befolkningen fikk noe (landet 50,8 %).
Kilder: Grønt hefte, regjeringen.no, NAV Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/1520, hentet 4. november 2026. Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Tilskudd som må brukes til bestemte ting, er ikke med. Per innbygger: beløpet delt på 11 029 innbyggere i Ørsta og 5 571 741 i landet. Kommunevisningen bruker kroner per innbygger, uten prisjustering. Nevneren er Kommunal- og distriktsdepartementets innbyggertall i beregningen av rammetilskuddet for samme kommune og år. Det er ikke folkemengden fra SSB 06913, fordi teller og nevner her skal komme fra den samme fordelingsberegningen. «Fri bruk» er kommunens frie inntekter: rammetilskuddet (Grønt hefte, tabell 1-K) pluss departementets skatteanslag fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn i skatt. Snittet er summen for alle kommunene delt på innbyggerne deres. Rammetilskuddet alene er 36 325 kr per innbygger mot 33 350 kr i snitt (185 817 779 000 kr ÷ 5 571 741, summen av de 357 kommuneradene); 623,5 mill. kr på «Skjøn fordelt gj. året» og «Prosjektskjøn, forskot m.m.» er ikke fordelt på kommuner og er ikke med. Nav-andelen er Navs egen kolonne «Andel av befolkning», med Navs eget innbyggertall.
250 av 357 kommuner fikk mer i rammetilskudd per innbygger. Staten regner at tjenestene i Ørsta koster 5,6 % mer per innbygger enn snittet, blant annet ut fra alder og hvor spredt folk bor. Statens snitt for tjenestene er 71 672 kr per innbygger, så får kommunen 4 051 kr ekstra per innbygger.
| Kroner per innbygger | Ørsta | Snitt |
|---|---|---|
| Likt for alle kommuner | 31 470 | 31 470 |
| Tillegg: tjenestene regnes dyrere | +4 051 | 0 |
| Andre tilskudd og trekkØrsta: tilskudd med særskilt fordeling +596, elever i private og statlige skoler +249, inntektsgaranti −121, skjønnstilskudd +82Snittet: mest tilskudd med særskilt fordeling +1 058 og distriktstilskudd Nord-Norge +462 | +804 | +1 880 |
| Rammetilskudd | 36 325 | 33 350 |
| Skatt (anslått) | +39 906 | +42 141 |
| Til sammen | 76 231 | 75 491 |
For 2026 er Ørsta tildelt 431,2 mill. kr fra staten, 7,6 % mer enn i 2025 (alle kommunene: 9,1 % mer). Prisveksten er ikke trukket fra.
Kilder: regjeringen.no, Grønt hefte regjeringen.no/api/FrieInntekter/data/2025/1520, hentet 4. november 2026. Grønt hefte, tabell 1-K «Rammetilskot til kommunane 2025» (Kommunal- og distriktsdepartementet), hentet 4. november 2026. Departementets egen utregning for Ørsta. Plassen gjelder rammetilskudd per innbygger blant 357 kommuner. «Likt for alle» er 31 470 kr per innbygger før omfordeling. «Tillegg: tjenestene regnes dyrere» er utgiftsutjevningen, regnet ut fra behovsindeksen (1,0565, landet = 1) og av hele det beregnede utgiftsbehovet på 71 672 kr per innbygger, ikke bare av tilskuddet. «Andre tilskudd og trekk» er korreksjonsordningen for elever i statlige og private skoler (+2,7 mill. kr), tilskudd med særskilt fordeling (+6,6 mill. kr), inntektsgarantiordningen (−1,3 mill. kr), skjønnstilskudd (+900 000 kr). «Til sammen» er kommunens frie inntekter: rammetilskudd pluss departementets skatteanslag (440,1 mill. kr). Skatten er anslaget fra statsbudsjettet, ikke det kommunen faktisk fikk inn. Snittet er summen for alle 357 kommuner delt på innbyggerne deres. Endringen til 2026: (431 156 000 − 400 633 000) ÷ 400 633 000; alle kommunene: (202 780 585 000 − 185 817 779 000) ÷ 185 817 779 000, summen av kommuneradene i tabell 1-K.
Pengene går rett til hver enkelt, ikke til kommunen. Størst forskjell er pensjoner: 22,6 % av befolkningen fikk noe herfra, mot 19,4 % i landet. De som fikk, fikk i snitt 293 600 kr (landet 303 300 kr).
Kroner per innbygger, delt på alle som bor der, også de som ikke fikk noe. Streken er snittet for landet.
7 231 kr over snittet (59 352 kr) · 22,6 % av befolkningen fikk (landet 19,4 %)
Omtrent som snittet (48 306 kr) · 41,2 % av befolkningen 18–66 år fikk (landet 36,1 %)
Omtrent som snittet (10 510 kr) · 13,8 % av befolkningen fikk (landet 13,9 %)
196 kr over snittet (870 kr)
Kilde: NAV Nav, statistikk U500 «Utbetalinger til personer i Norge per fylke og kommune» 2025, hentet 4. november 2026. Summert per bostedskommune; ingen enkeltperson er identifisert. Utbetalt i Ørsta: arbeidsliv og sykdom 535,9 mill. kr til 2 679 mottakere, barn og foreldre 114,3 mill. kr til 1 530 mottakere, pensjoner 734,3 mill. kr til 2 501 mottakere. «Andre ytelser» er Navs «I alt» minus de tre gruppene: 1 396 296 885 kr − 535 883 862 kr − 114 303 495 kr − 734 347 701 kr = 11 761 827 kr. Snittet er landets utbetalinger delt på 5 571 741 innbyggere. Andelene er Navs egne kolonner («Andel av befolkning 18-66», «Andel av befolkning») og har ikke alle samme nevner. Mottakerne i gruppene er til sammen 6 710, mot 6 047 i Navs «I alt»: samme person kan stå i flere grupper. Lisens: CC BY 4.0.
Størst forskjell fra snittet per innbygger: sosialtjenester (1 894 kr mindre) og helse og omsorg (5 802 kr mer). Behovene er ulike, så det sier ikke alene hvor gode tjenestene er.
Kroner per innbygger etter at gebyrer og andre inntekter på tjenesten er trukket fra. Største tjenester i landet først. Streken er snittet for landet.
5 802 kr over snittet (32 866 kr)
2 208 kr over snittet (18 726 kr)
1 000 kr over snittet (12 114 kr)
1 894 kr under snittet (5 634 kr)
1 286 kr under snittet (5 408 kr)
1 324 kr under snittet (3 403 kr)
866 kr under snittet (3 205 kr)
482 kr over snittet (1 308 kr)
67 kr under snittet (1 194 kr)
Kilde: SSB SSB, KOSTRA-tabell 12362 (kommunekonsern), hentet 4. november 2026. SSBs «Netto driftsutgifter på funksjon/tjenesteområde», beløp per innbygger, slik SSB oppgir dem. Radene er de ni største tjenesteområdene på landsbasis når Eiendomsforvaltning holdes utenfor, i samme rekkefølge for alle kommuner. Funksjonene 121, 130, 221, 222, 261, 381 og 386 i Eiendomsforvaltning (FGK6a) inngår også i Administrasjon, kommune (FGK1b), i gruppering FGK7 Barnehage, i gruppering FGK8 Grunnskolesektor og i gruppering FGK2 Kultursektoren. SSB oppdaterte tabellen 15. juni 2026. Lisens: CC BY 4.0.